Yazdır Sizi Arayalım Başa Dön

TURLAR

Tajin

Bölge: Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Şehir: Essaouira

 

Fas’ta genellikle yemekler et ürünleri ağırlıklıdır. Bol baharat ve acı içeren et yemeklerinden en ünlü olanı ise; “tajin” adlı yemekleridir. Çeşitli sebzelerle etin buluştuğu bir yemek olup konik şeklinde kapağı olan topraktan yapılmış güveç tencerelerde yapılır.

 

Hurma

Bölge: Tüm Türkiye – Şehir:

Fas’ın bütün şehirlerinde rastlayabileceğiniz bir diğer yiyecek ise, hurmadır. Hurmanın Fas’ta
manevi bir değeri olduğu kadar masalarından eksik olmayan bir yiyecektir.

Nane Çayı

Bölge: Tüm Türkiye – Şehir:

 

Nane çayı Fas’ ta en çok tüketilen sıvı içecektir.

Amlou

Bölge: Tüm Türkiye – Şehir:

 

Fas geleneklerinde üzerine reçel veya çikolata sürülerek tüketilen bir hamur işidir. R’ha yardımıyla veya özel bir değirmen aracılığıyla ezilen kavrulmuş bademden hazırlanır. Öğütme
sırasında azar azar argan yağı eklenir. Ve kullanılmadan önce biraz bal ile karıştırılır.

Saf Tereyağı

Bölge: Marmara Bölgesi – Şehir:

 

Bu sütsüz tereyağı çürüme yapmadığı gibi, tat ve koku değişkliği olmadan saklanabilir. Hazırlanması için tereyağı eritilir ve bir kaba konulur. Aktarıldığı kapta soğuması beklenir. Daha sonra üstte oluşan katman alınır ve altta kalan çökmüş beyaz sıvı atılır. Tereyağı ikinci bir kez eritilir. Bu aşamadan sonra tereyağı tüketilmeye hazırdır.

Smen: Acımış Tereyağı

Bölge: İç Anadolu Bölgesi – Şehir:

  FAS Geleneksel Fas mutfağında Smen, keskin kokusu ve tuzlu tadıyla ev tereyağı olarak da adlandırılır. Smen hazırlamak için, 250gr. taze tereyağı yıkanır, 50gr. tuz ile yoğurulur ve köfte büyüklüğünde toplar haline getirilir. Elde edilen toplar, peyniraltı suyunun boşaltılması için, bir gece boyunca tülbent veya kevgir içinde bekletilir. Daha sonra 1lt su içinde bir demet kekik ile kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Lezzet kazanması için içine kekik konulur ve tereyağı ikinci bir sefer yoğurulur. Tekrar köfte büyüklüğünde toplar elde edilir ve el ile şekil verilip süzüldükten sonra cam kavanozlara alınır. Ortasına sulanmasını önlemek için bir kese içinde pamuk konulur. Kuru ve ışık almayan bir ortamda saklanır.

Warka

Bölge: Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Şehir: Essaouira

 

Çok ince olan pastilla yaprakları, un, su, tuz ve yağın yoğurulmasıyla elde edilen kek hamurunun elde işlenmesi ile hazırlanırlar. Hazırlanması ve pişirilmesi, beceri ve tecrübe gerektirir; bu nedenle ev hanımlarının kendilerinin hazırlaması oldukça zordur. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz pastilla yaprakları, pastilla, briouate, rulo şeklinde hazırlanan börek ve sigara böreği yapımında kullanılırlar.

​​​​​

Kategoriler: Fas Hakkında